Women’s Information Center explains issues related to recalling the draft law “On transparency of Foreign Influence”
Tbilisi. “Georgian Dream” decided to “recall” the draft law “On the transparency of foreign influence” that had already been passed in the first introduction, which caused mass protests.
Women’s Information Center would like to explain to the public
„that according to the regulations of the Parliament, a legislative initiative can be declared accepted or rejected by a motivated decision.
According to Article 158 of the Regulation, a legislative initiative will be considered rejected if the bill fails in the second reading. According to clauses 16 and 17 of the regulation, a draft law that fails to gather the necessary number of votes for its adoption in the second reading is considered a failure. In such a case, a resolution on the inadmissibility of the draft law is drawn up in the second reading.
In addition, if the draft law failed in the second reading at the plenary session, it will not be put to the vote within one month of the session period at the request of the initiator.
Also, a draft law that fails to collect the required number of votes 3 times as a result of voting in the second reading during one session will be considered rejected.
As for the second version of the draft law, all initiators must sign the project recall. Accordingly, the majority must throw out the law, and “people power” must reject it with their own signatures“.