Company of the Director of the Akhalkalaki Municipal NNLE Wins Local Tenders
Tbilisi. According to the TI Georgia, Martin Gabrieliani, who has held various public positions in Akhalkalaki Municipality since 2013, receives state procurements. Since August 2019, his company Megobroba-5 LLC has received 36 public procurements and signed contracts for 1,390,861 GEL. Whence, his company received 667,186 GEL (47.9%) from the Akhalkalaki budget through 21 procurements.
“Transparency International Georgia calls on the Anti-Corruption Agency of the State Security Service to examine state procurements of Megobroba-5 LLC and establish whether there were possible corrupt deals between it and the procuring organizations”.