Tbilisi. According to the TI Georgia the individual entrepreneur Alexander Khergiani who was the Deputy Head of the Municipal Administration of Mestia received 243,034 GEL from the Mestia Municipality procurements.
“Alexander Khergiani is a business partner of the Deputy Mayor of Mestia Neli Naveriani’s son, in Hatsvali 2015 LLC (https://bit.ly/3lphQQU). Neli Naveriani is the spouse of the Majority MP Viktor Japaridze’s cousin.
TI Georgia calls on the Anti-Corruption Agency to examine each procurement and establish whether it contains potential signs of corruption or not”.