Signs of corruption in a residential complex construction project owned by Russian citizens
Adjara. According to the Transparency International Georgia, there are signs of corruption present in the development of Salibauri Hills residential area near Batumi, which is being planned by the Russian-owned company “H Group Development.”
“On November 25, 2022, two Georgian citizens connected with the company donated a total of GEL 40,000 to the ruling party. Two weeks later, Khelvachauri Municipal Council unanimously approved the Detailed Development Plan (DDP) for the project.
The fact that the permit was issued shortly after the donation raises the suspicion that the purpose of the donation may have been to obtain said permit”.