"Peer Education Training" is Rounded Off
Kakheti. The 5-day "Peer Education Training" organized by the CSO "Tanadgoma" was rounded off on July 13 in the Telavi Civic Engagement Center.
The training aimed at introducing the healthy lifestyle among the youth and informing the attendees about prevention of sexually transmitted diseases. Up to 50 students have participated in the training. According to the training coordinator, the key objective of the training is to have the youth spread among peers the provided information, so that the spread of various diseases is avoided.
Maia Jibuti, Project Coordinator, psychologist: "The "Peer Education Training", in which the active distinguished individuals with leader's skills have participated, aimed to prepare the trainers. In addition, the debates concerned gender equality as well and all of this was well fit to the issues of reproductive health and rights."