How was Putin’s decision to lift ban on airline flights with Georgia covered in the Russian Media?
Tbilisi. Myth Detector shares the blogpost: How was Putin’s decision to lift ban on airline flights with Georgia covered in the Russian Media?
“On May 10, 2023, Russian President Vladimir Putin issued two decrees; one revoked the 2019 decision to ban direct flights to Georgia, and the other allowed Georgian citizens to enter the Russian Federation without a visa for 90 days. The decision was actively covered in the Russian media. Kremlin propaganda journalists, politicians and representatives of the tourism sector welcomed Putin’s decision, while Russian news agencies, quoting Petre Mamrade, the head of “The Strategic Institute of Management” and Lali Moroshkina, the host at “Radio Imedi,” announced that Putin’s decision was welcomed by the Georgian people as well”.