Kakheti. European Union in Georgia (EU) and UNDP Georgia under the Human Rights 4All project join hands with Qedeli Community to promote social inclusion, independent living, and empowerment of Persons with Disabilities (PWDs) in the Sighnaghi municipality through the implementation of a personal assistant service.
“The Community hosted the gathering with the representatives of Signagi as well as other municipalities from the Kakheti region to share best practices of personal assistant service. It will help to ensure PWDs in the area are able to exercise their rights and equal opportunities as everyone else.
Qedeli is a dynamic, life-sharing community for adults with disabilities in Georgia that has been striving for more than two decades to overcome the stigmatization of PWDs and promote their social inclusion”.