Kakheti. Unlocking the potential of our youth is a vital step in shaping a society that cherishes equality, embraces diversity, and champions advocacy. That is why UNDP embarked on a journey to Kakheti Euroclub with the captivating photo exhibition “Faces of Diversity”.
“During our engaging discussion with the local youth, we were truly inspired by their fascinating initiatives addressing human rights, gender equality, and inclusion.
While visiting Kvareli Municipality, we met with more than hundred students from five different public schools. Our discussions revolved around the right to education, the safeguarding of minority rights, and the engagement of young individuals in shaping democracy. We drove into the accomplishments attained in these areas and addressed the prevailing challenges that demand our attention.
After the insightful meetings in Marneuli, Tetritskaro, Akhaltsikhe, and Kvareli, we will continue our engagement with youth in other regions of Georgia. The series of discussions with youth is supported by Norway and Sweden as part of UNDP’s ongoing projects for gender equality, minority rights, and social inclusion”.