Adjara. The Batumi New Mosque Construction Fund, the Tolerance and Diversity Institute, and Social Justice Center release a statement regarding the case of the Batumi new mosque.
“A court action commenced in 2017 for a permit to construct a new mosque in the city of Batumi continues, as the Supreme Court of Georgia recently returned the case to the Court of Appeal for its reconsideration. The legitimate request for the permit stems from the long-standing needs of the Muslim community, and the issue remains unsolved.
The decision of the Supreme Court contains a number of problematic elements, which not only hinder the realization of the fundamental rights of Muslims but also could lead to the undermining of the general principles of the right to freedom of religion and equality under the law. The court action, which has dragged on for seven years, is now prolonged indefinitely by this latest decision, grossly violating the rights of the Muslim community and threatening the essential principle of speedy and effective justice.
The government’s gross violation of the fundamental rights of Muslims has a continuous character. For years, Muslims have been unable to build a place of worship in Batumi due to illegal barriers created by the government, and they still have to gather and pray in the open air. The government used all the means available to it to prevent the case from being decided on time and delayed the case for 7 years by appealing to the courts. The decision of the Supreme Court contributes both to the prolongation of the process and to the continuation of the systematic violation of Muslim rights”.