EU CANDIDACY CHECK - how is Georgia progressing towards fulfilling 12 priorities defined by the EU
Tbilisi. Under the leadership of the Open Society Georgia Foundation, 8 civil society organizations presented the fourth edition of an assessment document – EU CANDIDACY CHECK, which reflects the progress achieved by the Georgian authorities in this context until the period of June 15, 2023, as well as the current state of play and the steps to be implemented in the future.
“According to CSOs’ assessments, at this stage, one priority is fully implemented, two priorities are mostly fulfilled, five priorities are partially fulfilled, and four priorities defined by the European Union are to be fulfilled”.