Tbilisi. On June 22-23, 2023, the 9th annual conference of the Caucasus Research Resource Center (CRRC) - "New Frontiers: The South Caucasus Amidst New Challenges" was held.
“At the aforementioned conference, during the round table discussion titled "Archival accessibility and openness in the Caucasus and Eurasia," Anton Vatcharadze, the head of the memory and disinformation studies department at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), presented a report. In his report, he focused on the new law on "personal data protection" and the publicity surrounding the standards”.