Meeting about climate issues
Tbilisi. Georgia's climate commitments under the #UNFCCC were the focus of the meeting bringing together the representatives of the Georgian Government, international and non-government organizations and expert.
Discussing the groundwork for the Fifth National Communication and the First Biennial Transparency Report, the meeting participants emphasized climate change mitigation strategies and the implementation of Nationally Determined Contributions (NDCs).
The meeting was part of the wider initiative to assist Georgia in crafting its report for the UNFCCC aligning with its international commitments. Implemented by the Environmental Information and Education Centre and the Regional Environmental Centre Caucasus (REC Caucasus), this partnership is supported by UNDP and the Global Environment Facility (GEF). Source: UNDP