Training on Documentary Movies
Samtskhe-Javakheti. Media-organization "GoGroup" paid a two-day visit to Akhaltsikhe. On July 12 the representatives of the organization showed the documentary "Girl Has to Say Something" in the Akhaltsikhe Civic Engagement Center. Movie characters are the teenage girls living in the four regions of Georgia - Shida and Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti and Samegrelo, whose example has revealed the acute problems existing in the relations between the parents and adolescents: a limited choice and freedom.
Senior students of public schools, university students and journalists were among the movie audience, who have participated in the discussion following the end of the movie.
On July 14 the members of the "GoGroup" have delivered the master-class to the youth in the development of practical skills of filming the documentaries.