With the assistance of the EU and CENN, the areas in Chiatura affected by anthropogenic pressure will be rehabilitated.
As part of the grant project and with the support of the Imereti Climate Action Group, the organization "Mkhardamkhari" has implemented effective advocacy, as a result of which the Chiatura municipality allocated 30,000 GEL in the 2024 budget for environmental restoration efforts in degraded areas.
This activity was implemented within the EU-funded “Georgia Climate Action Project (GEO-CAP)”, which promotes civil society engagement in climate change (CC) policy design and implementation. The project is being implemented by CENN with its partner organisations, KRDF, ACU, YPU, and RLS-ADA, in the project’s focal regions of Georgia: Guria, Imereti, Kakheti, Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti.