Tbilisi. The Mediators Association of Georgia hosted the regional conference, bringing together mediators from Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, and Ukraine.
Mediators from the five countries discussed alternative dispute resolution, recognizing its important role in the pursuit of justice. They also addressed the challenges of enhancing awareness about mediation.
This regional event was backed by UNDP and the German Government as part of broader support for improving the rule of law and promoting access to justice for all.