Tbilisi.On January 30-31, 2024, a workshop on climate change will be held at the Georgian National University SEU, organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the German Agency for International Cooperation (GIZ).
The workshop is held within the framework of the regional program " Capacity development for climate policy in the countries of South-East and Eastern Europe, the South Caucasus and Central Asia" (CDCPIII), which is implemented by the German Agency for International Cooperation (GIZ)within the framework of the International Climate Initiative (IKI).
The program is implemented by the Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action, as well as the German Federal Foreign Office.