On January 25-26, IDFI, held working meetings with the private sector in the cities of Kutaisi and Batumi to discuss the availability of open government data of significance to the private sector.
The events were held within the framework of the project implemented with the support of the USAID Economic Governance Program – Open Government Data study, which aims to reveal the needs, capacities, and potential that private companies have to create new services, increase efficiency, and facilitate economic growth through the use of data.