Tbilisi.The Institute for the Development of Freedom of Information publishes a new blog. The blog reviews the coordinated actions of Sockpuppets around Georgian politics in the popular encyclopedia - Wikipedia.
" The first instance of suspicious user activity was reported on May 25, 2022, when ArsenalAtletico2017 became notably active on Wikipedia, particularly regarding Francis Parker Yockey. During this period, they focused on editing articles related to Yockey's works. According to Wikipedia's investigation, the last 500 user activities of ArsenalAtletico2017 were directly or indirectly linked to Yockey and his work. Shortly after this surge in activity, a new user named DerTag14 emerged on Wikipedia, also engaging in writing about Yockey and even creating a separate section about him in an article titled 'Esoteric Nazism'. However, DerTag14 was exposed as a sockpuppet, leading to the banning of the account."