Media Announcement - Development of Social Entrepreneurship Perspectives in Georgia
The Civil Society Institute, backed by the European Union and working with partner organizations is hosting the conference “Social Entrepreneurship Development Perspectives in Georgia”.
The primary objective of the conference is to facilitate a meaningful dialogue among stakeholders interested in the social entrepreneurship ecosystem regarding the current landscape and future development prospects. The event aims to provide a platform for decision-makers, social enterprises, supporting organizations, and experts to exchange knowledge and experiences in the realm of state support for social entrepreneurship.
The conference will be held on February 23, 2024, at the Tbilisi Marriott Hotel (13 Shota Rustaveli Ave., Tbilisi). The event starts at 11:00 AM GMT+4.
Highlights of the conference will encompass:
International experience of state support of social entrepreneurship;
Key recommendations for state support of social entrepreneurship;
Present state and future outlook of state support for social entrepreneurship at the national level in Georgia;
Current practices and perspectives of social entrepreneurship support at the local self-government level.
Event participants will include officials from the Youth Agency, the State Procurement Agency, Enterprise Georgia, and representatives from the city halls of Tbilisi, Ozurgeti, and Lagodekhi. The event will feature a diverse panel of speakers including local and international experts in the field, such as Salome Kusiani from the Social Enterprise Alliance; Ana Jikia from the Civil Society Institute; Toby Gazeley, representing the Euclid Network - European Social Enterprise Network; and Jakub Schimanek, who will share valuable lessons from Poland's support frameworks. The conference is being held with the support of the European Union and "Bread for the World" within the framework of the ongoing project "Development of social entrepreneurship for a sustainable and inclusive society".
The project is implemented by a consortium led by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG). The partners of the project are: Social Enterprise Alliance (SEA), Civil Society Institute (CSI), Impact Europe (Formerly EVPA), Georgian Civil Development Association (GCDA), Democratic Development Union of Georgia (DDUG), the LEPL Youth Agency.