Tbilisi.On February 17, 2024, the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation) launched the school for young political party staffers.
The school is a part of the EU-funded project ''Supporting Free and Fair Elections Cycle in Georgia.''
The current cohort involves 28 young representatives from 14 political parties, both parliamentary and non-parliamentary. Throughout the three-month course, the group will attend a series of lectures covering diverse topics from policy analysis to foreign policy, economics, and other nationwide issues.