Guria.on March 2, 2024. Chibati village public school hosted the "Explore Europe" event within the International Republican Institute project, BUILD Georgia.
The series of events is a joint initiative of around 35 pupils and teachers from three municipalities from Guria region, which aims to raise the awareness of local youth in regarding Georgia's integration into the EU. Within the framework of the project, EU Alley and EU Hall were established by students in Chibati Public School.
The project "Build Georgia" aims to involve successful leaders and leading experts in various fields in the ongoing processes in Georgia in order to jointly develop ways to solve the problems in the country.