Tbilisi. The Ministry of Foreign Affairs of Denmark (MFA), through its Department of European Neighborhood (EUN), in partnership with UN Women Europe and Central Asia Regional office, proudly announces the launch of the "Women’s Increased Leadership for Resilient and Peaceful Societies" programme.
The four-year initiative, set to unfold across Georgia, Moldova, and Ukraine, is a decisive step towards enhancing conflict prevention, mediation, and the fortification of democratic resilience in three countries with a special focus on their EU accession journey.
The project in Georgia aims to enhance human rights and resilience in communities affected by conflict, targeting young women for inclusion in peace and rights activism, and improving economic opportunities for the most marginalized, such as IDP and conflict-affected women. The initiative represents a significant commitment to advancing gender equality, reducing disparities, and fostering sustainable development in Georgia and the broader region.