"CENN expresses its deep concern about the introduction of the "Foreign Agent Law" and calls on the Parliament to suspend the review process and withdraw it.
We appeal to each member of the Parliament of Georgia to show personal responsibility and spare no effort to maintain the country's democratic, European course
Strategic partners have already called on Georgia to withdraw the draft law.
We also heard explanations from them about reviewing the progress of joining the European Union, which is a loss of a real chance to ensure our national interests and the well-being of our citizens.
The weakening of positions at the international level has a direct impact on the country's security and economic development..."