On September 11, in the allocated spaces in schools of Marneuli Municipality, where bilingual alternative kindergartens for national minorities will soon open, the process of equipping them with toys, books, and other developmental materials for children has begun.
The purchase of equipment for preschool education centers is carried out within the framework of the project "Child Development, Safety, and Well-being. Diversification and Improvement of Preschool Services in the Marneuli Region."
The project is implemented by the Polish organization EDUKATOR in partnership with the National Network for the Protection from Violence. Project co-financed within the framework of the Polish development cooperation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland.