Kakheti. The Gurjaani Municipality Sakrebulo has hosted the meeting organized by the Democracy Development Center. Representatives of the Center have informed the attendees and journalists about the working principles of democracy schools and offered them to participate in the project.
According to the organization’s Kakheti regional coordinator Nikoloz Sharvashidze, the functioning of a democracy school is important as all interested persons learn the principles of democracy there. "All participants of the democracy school learn many interesting and useful information here. The students get familiar with the key principles of democracy and all theoretical issues that are needed in everyday activities. The democracy schools and centers operate in 4 cities of Georgia – Telavi, Kutaisi, Gori, and Tbilisi.
Today’s meeting aimed at the very popularization of the Telavi School of Democracy and inclusion of all persons from various municipalities”, says Nikoloz Sharvashidze.
The Democracy Center was established in 2000 with the funding of the Dutch political parties. The South African President Nelson Mandela authored the idea, who at the time actively fought racism. The Center functions in Georgia since 2005 and cooperates with 7 political parties. Any citizen and politician can study in the Democracy School.