Strengthening the Women for Social Development
Tbilisi. The civil society organization "Article 42 of the Constitution” launches the campaign for raising awareness on women. Awareness-raising campaigns on women’s rights will be conducted in 14 cities of Georgia. Within the framework of the campaign the trainers of the organization will deliver free of charge trainings and legal consultations to the interested women.
"Women residing in the regions of Georgia, who are actively involved in the public life and can contribute to the process of realization of women’s rights in their regions, represent the target group of the project”, – says the organization’s official web page.
Various events are implemented within the framework of the "Strengthening the Women for Social Development” project, which are funded by the German Society for International Cooperation (GIZ).