Presentation of the Elections Web-Portal
Tbilisi. On July 19 the presentation of the web-portal www.electionsportal.ge was held in the "Tbilisi Marriott” Hotel. The portal is a joint product of the three civil society organizations – "International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)”, "Georgian Young Lawyers’ Association”, and "Transparency International – Georgia”, and its key objective is to disseminate the information on the 2012 parliamentary elections – to register and upload on the site the alleged violations as reported by the civil society organizations and citizens during the pre-election period, on the polling day, and post-elections.
The "International Society for Fair Elections and Democracy” administers the web-portal, while the project is funded by USAID. The portal is funded by the National Democratic Institute (NDI), as well as by the East-West Management Institute (EWMI). The "Open Society – Georgia” Foundation provided the initial support of the portal.