Freedom Camp in Bazaleti
Mtskheta-Mtianeti. With the support of the Agricultural University of Georgia and the Free University, the Club of Liberty has organized the summer camp on the Bazaleti Lake on the topic "Freedom and Property in the Modern World”. 50 students have participated in the camp. For 4 days they have been attending and participating in the debates organized by the Club of Liberty, as well as attending the lectures of Georgian lecturers on various topics. At the end of the camp they were awarded with certificates.
The "Club of Liberty” was founded in 2010 by the senior students of the ESM business school of the Free University. The organization aims to get the society familiar with the conservative and libertarian ideas. The Club has already organized over 10 public lectures delivered by the Georgian and foreign lecturers. In addition, the Club regularly organizes camps in Bazaleti in the Georgian and English languages, in which any person may participate.