Coalition "For Freedom of Choice" in Akhaltsikhe
Samtskhe-Javakheti.On July 24, the coalition "For Freedom of Choice" held the meeting in the Akhaltsikhe Civic Engagement Center with the representatives of local civil society and media organizations and political parties. At the meeting the coalition representatives have informed the audience about the objectives and action plans of "This Affects You Too" campaign, as well as the problems of electoral environment and necessary measures for its improvement.
Leaders of the coalition "For Freedom of Choice" have attended the meeting. They have discussed the issues of reflecting the so-called "must carry" and "must offer" principles in the legislation, the positive and negative aspects of amendments to the law, as well as the "Code of Behavior" of political parties during the election period.
"It is important to have close contacts between the Tbilisi-based and local organizations and to exchange opinions and work on these problems so that the public life is invigorated not only in Tbilisi but the regions as well", said Irakli Melashvili.
Similar meetings have already been held in various regions of Georgia. The coalition "For Freedom of Choice" plans to have an observer mission and deliver trainings in Samtskhe-Javakheti in the future.