Initiative of the Regional Parliament
Guria. The Guria regional parliament of the students functions on the base of the "Young Teachers' Union" since 2007 (the parliament consists of chairpersons of the student self-governments of the partner schools of the organization), members of which implement various types of initiatives. One of the main areas is the examination of problems within the community and conducting the advocacy process. At the end of this year, at the initiative of the regional parliament the advocacy campaign was launched concerning the public transport schedule and the education process in the public schools, within the scope of which 71 teachers and 228 students from 12 schools of the Guria Region were interviewed based on the preliminarily developed questionnaire.
The study has revealed that the existing transport schedule is inconvenient and creates number of problems for the school beneficiaries.
In the short period it is planned to meet with the representatives of local authorities concerning the identified problems.