Adjara. On July 26 the Georgian Young Lawyers’ Association presented in the Batumi Press-Cafe the project "Promoting Accountability and Transparency in Georgia” and the "Monitoring Report of State Procurements of Outdoor Lighting under the 2010 Budget of the Self-Governing City Batumi” prepared as part of the same project.
The monitoring report of state procurements of outdoor lighting under the 2010 budget of the self-governing city Batumi is related to the process of state procurements and major trends identified throughout the process.
According to the monitoring report, the work of the tender commission has violated the requirements of the law, such as the rule of publication of announcement, difference between the annual procurement plans determined in advance and the prices indicated in the tender announcement. Representatives of the civil society, CSOs and media were invited to the meeting.