GDI responds to the events that took place in Zugdidi on July 20
Tbilisi. "The Georgian Democracy Initiative expresses its concern on the events that took place in the city of Zugdidi on July 20, 2013, and in Batumi on July 21 and on the inadequate response to the incidents by law enforcement bodies", says the organization's web-page.
Georgian Democracy Initiative (GDI) calls upon the law enforcement bodies to respond immediately and effectively to each such manifestation of violence, make an appropriate legal assessment of acts committed by law enforcers, and qualify them adequately, as well as to apply adequate sanctions.