Final conference dedicated to the active issues of EU integration
Tbilisi. On 26th of July, 2013, in Tbilisi, in hotel "Holiday Inn” will be held the final conference dedicated to the active issues of EU integration in the south Caucasian countries. Conference is held within the framework of the project: V4 Countries for C3 Countries EU Integration, organizer of the conference: Caucasian Institute for Economic and Social Research.  Final outcomes of the research done under the mentioned project will be presented on the event accompanied by the discussions on active problems of EU integration issues in the south Caucasian countries. Special attention will be drawn to the experience that is already accumulated in Visegrad Countries regarding the EU integration processes.
Project "V4 Countries forn C3 countries EU Integration” have being implemented by the Caucasian Institute for Economic and Social Research with the Financial Support of the International Visegrad Fund. The aims of the project are to share the experience in EU integration issues between Visegrad countries and the south Caucasian countries in the following fields: Sustainable Development, Developing of free trade, social policies and social dialogue.