Workshops with NGO and Business Sector Representatives
Tbilisi. On July 24 and 27, 2012 the Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth – Georgia organized workshops with the participation of representatives of the NGO and Business sectors in the range of the project "Promotion of the Use of Renewable Energy Sources and the Introduction of Energy-Efficient Technologies in Georgia”. The workshops aimed at presenting to the NGO and business representatives the documents prepared by the thematic working groups, as well as collecting proposals and recommendations from their side for further improvement of the documents.
As it was already communicated, the thematic working groups, established within the framework of the project have prepared reviews and recommendations in the following directions: Assessment of solar, biomass, geothermal and wind energy potentials in Georgia and perspectives for their future use; Necessity of energy-efficiency in Georgia, its potential and possible positive effects; Analysis of the legal base in terms of effective use of solar, wind and geothermal energy sources and energy-efficiency in Georgia and recommendations for improvement; Overview of the current state of practical use and possible perspectives of Georgian innovative intellectual products.
The project "Promotion of the Use of Renewable Energy Sources and Introduction of Energy-Efficient Technologies in Georgia” is implemented by the Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth – Georgia with the support of the Friedrich Ebert Foundation.