Samegrelo. In commemoration of 20 years of diplomatic relations between the US and Georgia, the US Embassy will organize the alpinist group trip to Tetnuldi. Prior to travelling to Svaneti, the Acting US Ambassador in Georgia Bridget Brink has visited the Association "Atinati" on 1 August in Zugdidi and responded to the journalists' questions. According to her, "the US support not any political group but the Georgian people who back the development of democratic processes in the country and integration into the Euro-Atlantic space".
As Bridget Brink has emphasized, it is crucial to secure equal conditions for the parties throughout the political processes and to support the "Must Carry" principle and its implementation mechanisms. The Acting Ambassador said she is proud of relations that have developed between the US and Georgia over last two decades. "These relations and the strategic course of the US with respect to its partner country Georgia will not change after the appointment of the new US Ambassador either", – said Bridget Brink.