Tbilisi. The "International Society for Fair Elections and Democracy" (ISFED) will train the local self-government public servants in 69 municipalities of Georgia.
Training topics cover election issues such as the duties of self-government authorities in the pre-election period, their relations with the election administration, parties, legislative restrictions of the use of administrative resources, the notion of bribing of voters, etc.
During the training the participants will receive the manual and other materials developed by ISFED. The trainings will complete by mid-August. The project is implemented with the financial support of Council of Europe and the Dutch Embassy in Georgia. In addition, the project is supported by the Interagency State Commission for Free and Fair Elections and the Central Election Commission.