EU Will Allocate Assistance to Families Aggrieved from Natural Disaster
On July 19, several districts of Southern and Eastern Georgia were considerably damaged by a strong storm, rain and hail. Over 20,000 families have suffered huge losses; their homes and harvest were destructed. Roads were demolished, and communications and the water system were put out of order. Residential houses and agricultural land plots were flooded, cattle was killed and the harvest was destructed. According to the locals, this was the worst natural disaster they had ever witnessed.
The European Commission will allocate assistance in the amount of €118,590 for the most aggrieved and vulnerable groups. This assistance will be distributed through the Georgian Red Cross Society, which on its part operates under the funding of the Disaster Relief Emergency Fund (DREF) of the International Federation of the Red Cross and Red Crescent Societies.