"Public Activity Club" Was Established in Gurjaani
Kakheti.The youth in village Velistsikhe of the Gurjaani Municipality have established the youth "Public Activity Club", which unites up to 20 active students of the public school from the same village.
According to the members of the "Public Activity Club", they already implement various types of events. As the volunteers say, the youth club will be mainly focused on public activities, charity and environmental protection.
According to one of the leaders of the group Zaur Mirianashvili, one area of their activities is environmental protection, and therefore the majority of events is focusing on this topic: "We organize various events, but their majority focuses on protecting and cleaning the nature. For instance, we have cleaned the yard of the Velistsikhe public school and the swimming pool in the village center. We cooperate actively with the Gurjaani Youth Center. Our activists often participate in the events and trainings organized by them and take an active part."
Members of the "Public Activity Club" say also that it is planned to expand the group and involve the youth from various villages of the Municipality in the public activities.