Presentation of the Project
Svaneti. On August 2, the "GuramTikanadzeSvaneti Youth Center" held the presentation of the project "Promotion of legal forest management in the interests of the civil society" in the public school of village Latali. The presentation was attended by up to 35 participants - representatives of local self-government, regional administration, the Forestry Department, NGO sector, small entrepreneurs and the interested population within the Latali community. The presentation resulted in the debate.
The project "Promotion of legal forest management in the interests of the civil society" is being implemented since July. The project is funded as part of one of G-PAC's grant projects "Citizens' Advocacy Grants".