Cleaning Event of the ''Public Activity Club''
Kakheti. The "Public Activity Club" has organized the cleaning event on August 13 in village Velistsikhe of the Gurjaani Municipality.
The volunteers who were actively involved in the event are the students from the public school of the same village.
According to the leader of the Public Club ZaurMirianashvili, environmental protection is one of the key areas of their activities: "Today we cleaned a small square located in the village center. 10 days ago we have cleaned the yard of our public school and the swimming pool located in the village center."