Popularizing Solar Energy in Akhaltsikhe
Samtskhe-Javakheti. With the support of the Akhaltsikhe Center for Public Development and the Akhaltsikhe Youth Center, the visit to the Atskuri student-youth camp was organized for the members of the Akhaltsikhe Municipality's civic club.
Currently the project "Turn On the Sun - Heat Your Home" is being implemented in the Atskuri camp, where the population are trained in the use of solar energy.
The Chairman of the Akhaltsikhe Center for Public Development NugzarTateshvili told the members of the civic club about the water heating solar collectors and the rules of their installment.
The visit to the Atskuri camp aimed at applying the natural science in practice. The members of the civic club received exhausting information on the use of solar energy and got familiar with the solar collectors on the ground.