Kakheti. The Democracy School has renewed teaching, and 25 attendees will undergo the course this year.
NikaSharvashidze, the Coordinator of the Telavi Democracy School: "The School learning program lasts for 5 months. During this period the attendees will listen to numerous lectures on the significant issues of democracy, will get familiar with topics concerning the political parties, elections, human rights, advocacy, leadership, etc. Further, they will master the practical skills of project drafting, debating and public speeches. Importantly, the attendees of the Democracy School have the opportunity to participate in the local conferences and international exchange programs."
The education program of the Netherlands Institute for Multiparty Democracy is implemented for the third year. NIMD Democracy School is run in 4 cities of Georgia.