Eco-Camp in the Mtirala National Park.
Achara. On 6-13 August 2012, the USAID program INRMW- Georgia organized an Eco-Camp in the Mtirala National Park.
The goal of the Eco-Camp was to raise awareness on wetlands of Georgia and the importance of endemic species of flora and fauna for global biodiversity. Twenty-nine students from EcoClubs of Telavi, Napareuli, Kistauri, Matani, Kvemo and Zemo Alvani public schools became acquainted with protected areas of West Georgia by means of trekking through various tourist paths and hearing lectures given by specially invited guest-speakers.
At the closing ceremony of the Eco-Camp, the INRMW Country Program Director granted 5 diplomas to the EcoClubs for the best project proposals; the representatives of the Ministry of Education and Science and the Agency of Protected Areas of Georgia awarded 15 students with certificates of Eco-trainers. The INRMW Program forwarded 7 TK2 microscopes, 4 mini-labs for field testing water samples, and 5 eco-trainer bags to the EcoClubs in accordance with the merits and thematic areas.