Training in Administrative-Territorial Arrangement of Georgia
Kakheti. The civil society organization Business-Center "Kakheti” has delivered the training on August 18, Saturday in Telavi in the administrative-territorial arrangement of Georgia. The training aimed at openly discussing the topic of concern to the public. Soso Mikeladze, the Director of Business-Center "Kakheti”: "In this event, which openly discusses the topic of concern to the public,
we have included the interested citizens of all ages. Our meeting concerned the administrative-territorial arrangement of Georgia. Each participant of the event had the opportunity to be actively involved in the discussion, express his/her views and opinions: how beneficial is the current administrative-territorial division of his/her country (municipality, region, center), what would s/he change or improve for the establishment of good governance, etc.”
According to the organizers, participation in similar events is especially important for each active citizen in terms of expressing one’s own civil positions, raising the level of civic education, developing the common democratic thinking and forming the public orders.