Eco-Camp at the CENN Bulachauri Green Center
Mtskheta-Mtianeti. During August 12-19, 2012, a youth educational eco-camp was organized at the CENN Bulachauri Green Center. The goal of the eco-camp was to increase the awareness of participating children on issues of environmental protection, climate change adaptation, as well as citizen participation in the activities of the local government.
The participants of the eco-camp were selected on the basis of a competition – "My Green Initiative”, which was announced for alumni of previous CENN eco-camps. To participate in the competition, the children were required to submit entries presenting environmental initiatives that they had accomplished after obtaining relevant knowledge at the eco-camps previously conducted by CENN.
The participants of the eco-camp included 20 children from the municipalities of Khelvachauri, Keda, Borjomi, Akhaltsikhe, Sagrejo and Dedollistkaro. Besides lectures and seminars, an excursion was arranged to visit the National Environmental Agency and the Vashlijvari meteo station, where children became acquainted with the operation of the modern system of weather forecasting. Moreover, a field trip was arranged in the territories adjacent to Bulachauri.
The eco-camp was organized within the scope of the "Climate Change Adaptation and Natural Disaster Mitigation (CCADM)” project which CENN is implementing with financial support from USAID in six municipalities of Georgia.