Environmental TV Program for Children – ECOVISION
Tbilisi.We have the honor to inform you that the non-governmental organization ECOVISION, within the frame of the SPARE (School Project for Application of Resources and Energy) has started a new media project – a weekly, environmental TV program for children – "ECOVISION”.  Each broadcast of "ECOVISION” will be dedicated to different environmental problems. The broadcasts will be in a children’s talk-show format. In addition, each program will include an educational part, environmental game, scientific experiment and an interesting outdoor story. Each program will feature a children’s favourite guest, who will speak about a particular environmental problem.
The main message of the program is to emphasize the way children can make their contribution to the cause of environment protection. That’s why the motto of the program is "Kids in action!”.
Moreover, "ECOVISION” aims to attract children’s favorite actors, TV presenters, artists and musicians, who will share various environmental problems and try to find solutions to these problems together with the children. Fortunately, a number of celebrities have already responded to our initiative. They declare that "Environment protection is not an option - it is everyone's responsibility!”
The TV program "ECOVISION” will be broadcasted every Saturday, beginning on September 15, 2012, via the Children's TV Channel "Enki-Benki”.
The project is co-financed by the Norwegian Ministry of Foreign Affairs and the German Society for International Cooperation (GIZ).