Trainings for School Students
Imereti. The Kutaisi Education, Development and Employment Center has organized the series of trainings delivered in the Kutaisi Public Service Hall. The students of 9th, 10th, 11th and 12th grades from the villages of the Baghdati Municipality have attended the training in the art of debates. The students have learned the culture of debates, argumentative discussion, etc.
As part of the same project, the training was delivered on August 16 in the conflict management and effective communication. Through the role plays the children had the opportunity to learn what are the roots of the conflict and the extent to which they are manageable. Total of 58 children and two mentors from the Tsitelkhevi and Rokhi Public Schools have attended the 3-day training.
The events were organized within the framework of the ART project. In September it is planned to organize the tournament in debates among the members of the Youth Council.