Presentation of the Portal
Shida Kartli. On August 22, the Gori Office of the Georgian Young Lawyers’ Association has hosted the presentation of the election portal developed by the Georgian Young Lawyers’ Association, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and Transparency International – Georgia.
The portal aims, to the extent possible, to provide diverse and comprehensive information to all interested persons about the issues related to the 2012 parliamentary elections.
Further, the above organizations will register the violations reported by them on the map of incidents available on the portal.
In addition, the election portal will give the interested citizens the opportunity to upload information on alleged violations themselves. Free SMS number will be available as well.