Youth Network Members in the Summer School
Samtskhe-Javakheti. Nine members of the Youth Center functioning with the Young Teachers’ Union have visited the Bakuriani summer school from 6 to 12 August.
The summer school was organized within the framework of the "Advancing National Integration (ANI) program of the United Nations Association of Georgia (UNAG) and was funded by the US Agency for International Development (USAID).
The summer school agenda included two trainings on a daily basis. The youngsters have covered teh following topics: effective communication, techniques of argumentation, art of presentation and team decision-making.
Second part of trainings was divided in thematic groups: UN modeling, issues of a sociological study, social media, blogging, photography, public relations (PR) and event management.
On the last day of the week, each thematic group has given the presentation based on the knowledge gained during the trainings.
Apart from educational hours, the summer school offered sports-recreational activities as well.
Up to 100 representatives from youth centers of 10 cities of Georgia have participated in the program.