Youth Participation in the Local Budget Planning
Samtskhe-Javakheti. Last week the representatives of the Association of Young Economists of Georgia have met in Akhaltsikhe with the students of the Samtskhe-Javakheti State-Learning University. The meeting aimed at involving the students in the process of planning the budget of the Akhaltsikhe Municipality.
Young Economists have discussed with students the project that the Association implements with the German Cooperation Society. This project foresees the participation of youth in the local budget planning along with other target groups.
The specialist in the sports and youth affairs of the Culture Department of the local self-government has attended the meeting. Meeting of the local self-government representatives with students was planned as well.